Marmur w łazience to hit ostatnich sezonów i nic nie zapowiada, aby przeszedł w zapomnienie przez najbliższe dekady. Materiał sam w sobie jest szlachetny, ale i drogi. Alternatywą są
płytki imitujące marmur. Popularnością cieszą się płytki marmurowe z wyrazistym rysunkiem drobniutkich żyłek. Jak kłaść marmur w łazience, zwłaszcza na niewielkiej powierzchni, aby zdobił, ale nie przytłaczał? Podpowiadamy aranżacje.
Do jakiego stylu pasuje marmur w łazience?
Marmur w łazience kojarzy się z luksusem i elegancją, ale jako naturalny materiał może być dobrą bazą dla stylu minimalistycznego, loftowego, glamour, a nawet naturalnego SPA. Wzory z dużym rysunkiem najpiękniej prezentują się w przestronnych pokojach kąpielowych, gdzie w pełni można podziwiać ich wyrazistość. Do mniejszych łazienek rekomenduje się zwykle płytki marmurowe z drobniejszymi żyłkami.
Białe płytki imitujące marmur z czarnymi żyłkami – aranżacja nr 1
Pierwsza aranżacja z marmurem reprezentuje elegancki minimalizm. Dwie ściany w łazience oraz podłoga wyłożone zostały
białymi płytkami imitującymi marmur o matowym wykończeniu. Zachwycają czarnym użyłkowaniem (taki wzór czasem określa się jako panda). Obudowa wanny, podwieszana umywalka oraz szafka łazienkowa mają czarny kolor i matowe wykończenie. Czarne są również ramy okien i lustra.
Baterie umywalkowe mają srebrny kolor, ale genialnie tu prezentowałyby się krany w odcieniu szczotkowanej miedzi lub złota. Taka przestrzeń z białym marmurem i czarnymi meblami stanowi doskonałą bazę dla dodatków – wspaniale będzie komponować się z zielenią kwiatów doniczkowych czy puchatymi dywanikami w każdym kolorze.
Bladoróżowe płytki marmurowe typu Onyx – aranżacja nr 2
W kolejnej aranżacji wykorzystano wielkoformatowe kafle łączące wzory marmuru i onyksu – kamienia o wyjątkowej półprzezroczystości.
Płytki ceramiczne Emil Ceramica Teve di Marmo Onyx Pink mają bladoróżowy kolor, który w połączeniu z właściwościami materiału, tworzą bardzo przytulny klimat w łazience. Onyks jest uważany za materiał luksusowy, często wybiera się go do eleganckich wnętrz. Jego zastosowanie w łazience natychmiast podnosi prestiż pomieszczenia i przyciąga wzrok.
Płytki marmurowe w odcieniu bladego różu będą stanowiły idealne tło dla białej wanny wolnostojącej i transparentnej kabiny prysznicowej ze złotą baterią. Warto zadbać o kilka źródeł oświetlenia – powierzchnia płytek ma wykończenie typu
lappato. To oznacza, że jest częściowo polerowana, co daje delikatny połysk w zależności od kąta padania światła. W aranżacji jedna ze ścian została wyłożona czarnymi płytkami z tej samej kolekcji, co bardzo urozmaica przestrzeń.
Beżowe płytki imitujące marmur w połączeniu z błyszczącą glazurą – aranżacja nr 3
Czy można
zestawiać marmur w łazience z płytkami ceramicznymi? Tak, ale wybierz jeden wspólny mianownik dla obu materiałów, jeśli chcesz uzyskać bezpieczne połączenie. Białe płytki z żyłkami w odcieniach karmelu, można połączyć na przykład z modnymi, glazurowanymi kafelkami w zbliżonym kolorze. Powstanie ciepła, przytulna, ale i nowoczesna przestrzeń.
W aranżacji można zastosować
gres imitujący marmur na podłodze i w strefie prysznica, wydzielając tym samym kąpielową przestrzeń. Ścianą akcentową będzie fragment z umywalką i lustrem. Dwie pozostałe ściany, które nie są narażone bezpośrednio na kontakt z wodą, można pokryć farbą do łazienki. Wybierz odcień neutralny, taki jak beż, subtelna zieleń czy greige – odcień między beżem a szarością. Warto pamiętać o luksusowych dodatkach oraz akcentowym oświetleniu, które wydobędzie głębię wzoru.
Marmur czy płytki imitujące marmur w łazience?
Marmur daje ogromne możliwości aranżacyjne. Jest jednak kosztowny i ciężki – płytki ceramiczne go imitujące są lżejszą i bardziej ekonomiczną alternatywą. Bez względu na to, czy wybierzesz klasyczny biały marmur z wyrazistym żyłkowaniem, subtelny odcień onyksu czy imitację marmuru w połączeniu z błyszczącą glazurą, efekt będzie niepowtarzalny i elegancki.
Płytki marmurowe to inwestycja, która przetrwa lata, tworząc elegancką i stylową przestrzeń, odporną na zmieniające się trendy wnętrzarskie.