Patchwork to termin zaczerpnięty z krawiectwa. Technika polega na zszywaniu geometrycznych kawałków różnych tkanin (najczęściej skrawków), które tworzą oryginalne wzory. W odniesieniu do
płytek dekoracyjnych patchwork oznacza łączenie różnorodnych deseni i kolorów, które tworzą zwykle barwne, dynamiczne konstelacje. Gdzie zastosować wzorzyste płytki i jak łączyć je z innymi materiałami w łazience, salonie czy kuchni?
Skąd się wzięły płytki patchwork? Czym się charakteryzują?
Płytki patchwork to ogromna kategoria produktów – to kolekcje ceramiczne, gresowe, glazurowane lub cementowe, które cechują się bogactwem wzorów i kolorów.
- Wzorzyste płytki często są inspirowane stylem etnicznym, vintage lub modernistycznym.
- Mogą mieć charakter marokański, włoski, hiszpański, grecki, orientalny czy śródziemnomorski.
- Wzory płytek patchwork mogą być przeróżne, na przykład geometryczne, zdobione tureckimi arabeskami, marokańską koniczynką, rombami lub nieregularnymi motywami kwiatowymi.
- Wykończenie płytek dekoracyjnych nierzadko jest celowo postarzane.
- W ofercie najlepszych producentów nie brakuje również płytek matowych czy glazurowanych.
- Płytki patchworkowe występują w różnych formatach – kwadratowe, heksagonalne i inne, choć najpopularniejsze są mniejsze kafelki, na przykład o wielkości 25 x 25 cm.
- Dostępne są też większe płytki, które składają się z kilku mniejszych kwadratów – takie rozwiązanie ma ułatwiać ich układanie.
- Pasują do różnych stylów wnętrzarskich: od rustykalnych, przez vintage i retro, aż po nowoczesne i eklektyczne.
Jak układać płytki dekoracyjne typu patchwork?
Wyjaśniliśmy, czym są
płytki patchworkowe i jakie mają wzory, teraz zastanówmy się, jak je układać? To zadanie może wydawać się wyzwaniem ze względu na ich różnorodność, ale przestrzegając kilku zasad, można stworzyć spójną, stylową, a przede wszystkim niepowtarzalną kompozycję.
Wybierz pasującą paletę kolorów
Płytki patchwork mogą być zarówno bardzo kolorowe, jak i stonowane. Dobierz je tak, aby pasowały do ogólnej palety kolorów wnętrza. Popularne są
wzorzyste płytki w odcieniach ziemi, pastelowe, biało-czarne lub w kolorach vintage – rdzawe, bordowe, w kolorze ochry lub butelkowej zieleni. W wielu kolekcjach dostępne są różne warianty kolorystyczne tych samych wzorów, co pozwala na tworzenie unikalnych, barwnych kompozycji.
Układaj różne wzory z jednej kolekcji
Trzeba tylko upewnić się, że nazwa kolekcji, grubość i wymiary płytek się zgadzają i można tworzyć własną układankę z różnych wzorów. Niektóre
dekoracyjne płytki można też układać na wzór mandali lub geometrycznych rozet – zobacz, jakie możliwości podpowiadają sami producenci.
Ułóż płytki patchworkowe w wybranej strefie
Patchworkowe płytki można wykorzystać na całej powierzchni ściany lub podłogi albo jako akcent we wnętrzu. Na przykład rewelacyjnie sprawdzą się:
- w strefie prysznicowej,
- nad umywalką,
- nad blatem w kuchni,
- na podłodze w części jadalnianej kuchni,
- jako obramowanie lustra w przedpokoju.
Dzięki temu wnętrze zyskuje dekoracyjną powierzchnię bez efektu przesytu. Dostępne są również eleganckie płytki dekoracyjne, które śmiało możesz zastosować zamiast dywanu w salonie.
Układaj wzorzyste płytki jak puzzle
Niektóre kolekcje są tak zaplanowane, aby płytki można była układać w konkretny wzór dopasowany do wymiarów pomieszczenia. Na przykład
dekoracyjne płytki gresowe z kolekcji Orleans marki Codicer są niczym puzzle, z których można wyczarować kombinacje wyglądającą jak orientalny kobierzec.
Baw się w asymetryczne kompozycje
Nie wszystkie płytki patchworkowe wymagają symetrii – niektóre można dowolnie łączyć, tworząc artystyczne wzory. Jednak zawsze dobrą praktyką jest zaplanowanie układu przed rozpoczęciem prac, aby uzyskać satysfakcjonujący rezultat bez niespodzianek.
Z czym łączyć płytki patchworkowe?
- Aby uzyskać subtelny efekt, płytki patchwork można zrównoważyć gładkimi płytkami w jednolitym, na przykład białym kolorze. Dzięki temu intensywne wzory nie dominują całej przestrzeni, lecz stanowią dekoracyjny akcent.
- Połączenie płytek patchwork z elementami drewnianymi nada wnętrzu przytulny, ciepły klimat. Wybieraj gatunki drewna o naturalnym, w miarę subtelnym rysunku, aby nie przytłoczyć wnętrza nadmiarem deseni.
- Wzorzyste płytki tworzą kontrast w zestawieniu z dekoracyjnym betonem. Taka kompozycja bezbłędnie wpisuje się w styl industrialny lub loftowy – patchwork znakomicie ożywia surowe kuchnie i łazienki.
- Wzorowo wygląda również zestawienie płytek patchwork ze szklanymi elementami, na przykład transparentnymi kabinami prysznicowymi walk-in lub luksferami w modnej sypialni lub garderobie.
- Do pomieszczenia z elementem patchworkowym warto wprowadzić metaliczne elementy – złota armatura, miedziane lampy czy chromowane okucia mebli współgrają z artyzmem ceramiki.
- Płytki w orientalne lub modernistyczne wzory to genialne tło dla świeżej zieleni roślin doniczkowych.
Płytki dekoracyjne – wybierz wzór, który Cię zachwyca
Wnętrze z wzorzystymi płytkami jest pełne charyzmy, a różnorodne wzory pozwalają na indywidualne aranżacje. Patchwork to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować z aranżacją wnętrz i nie boją się odważnych wzorów. A także dla tych, które cenią piękno symetrii – dekory potrafią być subtelne i z klasą.