Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że
płytki wielkoformatowe pasują jedynie do przestronnych łazienek, ich zastosowanie w niewielkich wnętrzach również może przynieść zaskakująco pozytywne efekty. W tym artykule omówimy zalety, potencjalne wyzwania i najlepsze praktyki dotyczące montażu wielkoformatowych płytek w małej łazience.
Czym są płytki wielkoformatowe?
Przyjmuje się, że płytki wielkoformatowe to kafle wynoszące więcej niż 60 cm szerokości lub wysokości. Popularne są
płytki 120x120 cm. Czasem kafle mają imponujące rozmiary, na przykład 120x280, a nawet większe. Mogą imitować marmur, kamień lub drewno, i mieć powierzchnię typu monocolor, czyli gładką lub przypominającą wzór kwiatowej tapety – wybór jest przeogromny. Pokutuje przekonanie, że wielkoformatowe płytki pasują jedynie do dużych wnętrz, a to nie do końca prawda. Jakie są zalety stosowania dużych płytek w małej łazience?
Duże płytki w małej łazience – zalety rozwiązania
-
Wrażenie czystej, spójnej przestrzeni
W małym wnętrzu łatwo o chaos – również pod względem mnogości materiałów i wzorów.
Płytki wielkoformatowe w niewielkiej łazience mogą zapewnić wrażenie czystości i uporządkowania, a ich duża powierzchnia pozwala na ograniczenie fug. W efekcie przestrzeń, w której są zastosowane kafle XXL, nabiera jednolitego, nowoczesnego charakteru – nie jest „poszatkowana”.
-
Idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz
Wielkoformatowe płytki wpisują się wzorowo w estetykę nowoczesnych wnętrz, pasując na przykład do stylu loftowego. Są chętnie stosowane w projektach minimalistycznych, gdzie dominują jednolite powierzchnie i brak zbędnych podziałów. Z drugiej strony pozwalają umownie wyodrębnić strefy funkcjonalne w łazience, na przykład część kąpielową można wyłożyć płytkami w odmiennym kolorze niż część toaletową.
-
Płytki wielkoformatowe są łatwiejsze utrzymanie czystości
Im mniej fug, tym łatwiejsza pielęgnacja powierzchni.
Wielkoformatowe płytki z minimalną liczbą łączeń są łatwe do czyszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza w codziennie używanej, rodzinnej łazience.
Wyzwania związane z zastosowaniem wielkoformatowych płytek w małej łazience
Montaż wielkoformatowych płytek w małej łazience wymaga dużej precyzji i doświadczenia. Duże płytki są też cięższe niż standardowe, co może sprawić niewprawionym kafelkarzom trudności w ich przyklejaniu. Ze względu na małe wymiary pomieszczenia istnieje ryzyko, że płytki będą wymagały specjalistycznego docinania. Warto rozejrzeć się za doświadczonymi fachowcami, którzy będą w stanie precyzyjnie dopasować kafle.
Zbyt duże płytki mogą sprawić, że łazienka będzie wyglądała na „przytłoczoną”. Zachowaj proporcje i unikaj stosowania ekstremalnie dużych płyt, chyba że są one odpowiednio dopasowane do wymiarów pomieszczenia. Do mniejszych wnętrz
bezpiecznym rozwiązaniem mogą okazać się płytki 60×60 cm czy płytki 120x120 cm niż te o większych formatach.
Jak wybrać idealne płytki 120x120 do małej łazienki?
-
- Wybieraj jasne kolory
Jasne kolory płytek, takie jak biel, jasnoszary czy beż sprawią, że przestrzeń wyda się optycznie większa. Ciemne płytki mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie, choć odpowiednio zastosowane – na przykład na jednej ze ścian – mogą nadać wnętrzu głębię i podkreślą elegancję.
- Unikaj nadmiernej ilości wzorów graficznych
W małej łazience lepiej postawić na jednolite płytki wielkoformatowe lub delikatny, mały wzór. Wyraziste wzory graficzne czy kontrasty mogą sprawić, że łazienka będzie wyglądać na mniejszą i bardziej zatłoczoną. Dekoracyjne kafle możesz zastosować jako akcent na jednej czy dwóch ścianach. Na mniejszych metrażach wspaniale sprawdzają się płytki imitujące marmur z delikatnymi żyłkami, płytki kamienne w spokojnej tonacji czy płytki o strukturze betonu.
- Wybierz płytki, które odbijają światło
Powierzchnia z połyskiem odbija światło jak lustro, co doświetla wnętrze i optycznie je powiększa. Możesz wybrać
płytki z wysokim połyskiem, satynowe lub lappato (połysk pojawia się w zależności od kąta padania światła). Wolisz matowe wykończenie? Rozważ zastosowanie na jednej ze ścian położenie akcentu w postaci trójwymiarowego dekoru, który wprowadzi dyskretny, lecz czytelny kontrapunkt.
- Pionowy układ płytek
Układanie płytek pionowo na ścianach pomoże optycznie podwyższyć sufit, natomiast poziome – poszerzy wąskie wnętrze i poprawi proporcje pomieszczenia.
- Stosuj płytki rektyfikowane i cienkie fugi
Wybór fug w kolorze zbliżonym do płytek oraz ich minimalna szerokość wzmocni efekt jednolitej powierzchni. Fugi o szerokości 1-2 mm będą prawie niewidoczne, dzięki czemu łazienka zyska bardziej przestronny układ. Wybieraj płytki wielkoformatowe rektyfikowane, czyli przycinane do niemal identycznego rozmiaru – można je układać z bardzo cienką fugą.
- Rozważ montaż dużego lustra
Lustro o dużej powierzchni, zainstalowane nad umywalką, dodatkowo odbije światło i optycznie powiększy łazienkę. W połączeniu z wielkoformatowymi płytkami wzmocni efekt przestronnego wnętrza.
Duże płytki w małej łazience mogą mieć sens – wybierz płytki monocolor, marmurowe z delikatnym wzorem lub strukturą kamienia czy betonu. Trzymaj się powyższych wskazówek, a urządzisz spójną, estetyczną i nowoczesną przestrzeń.